Konfiguracja poczty wpiaus.pl

 

Dostęp do konta pocztowego przez www WebMail

 

Dostęp do konta pocztowego z poziomu przeglądarki WWW to bardzo wygodny sposób na odczytywanie swoich wiadomości e-mail. Można z niego korzystać głównie w przypadku dostępu do poczty z komputera na którym nie mamy skonfigurowanego klienta pocztowego IMAP lub POP3. W celu uzyskania dostępu do WebMail wpisujemy w polu adresu przeglądarki adres naszej strony www poczta.wpiaus.pl


Zostaniemy poproszeni o podanie nazwy naszego konta i hasła, przy czym nazwa konta jest tutaj rozumiana jako nazwa użytkownika plus część adresu która znajduję się za @, czyli jest to cały adres e-mail.

[imię].[nazwisko]@wpiaus.pl

np. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W polu hasło należy wpisać hasło za pomocą, którego logują się państwo do komputerów w usłudze Active Directory.

 

 

Uwaga! Ponieważ nie wszyscy pracownicy korzystają z dostępu do komputerów za pomocą usługi Active Directory hasło do poczty można uzyskać kontaktując się z:

mgr Paweł Kozioł - Informatyk - Uczelniane Centrum Informatyczne

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 91 444 28 72

pokój 209, WPiA US, ul. Narutowicza 17a.

  

 

Dostęp do konta pocztowego przez program do obsługi poczty

 

Na serwerze Wydziału Prawa i Administracji dostępne są dwie protokoły odbioru wiadomości z serwera pocztowego.

 

POP3 oraz IMAP to protokoły odbioru wiadomości e-mail przez programy pocztowe, najprościej ujmując to 2 różne sposoby odbierania e-maili.

 

Protokół POP3 (Post Office Protocol 3) może być używany w trybie pracy "offline" tzn. że jest możliwość czytania zapisanych wiadomości i przygotowywania odpowiedzi w czasie gdy komputer nie jest podłączony do Internetu. Możliwość takiej pracy jest możliwa dzięki temu, że po połączeniu z serwerem pocztowym cała nieprzeczytana korespondencja przesyłana jest ze serwera na Twój komputer. Odebrane wiadomości są następnie w zależności od ustawień pozostawiane lub kasowane z serwera. Łączenie z internetem potrzebne jest później tylko jeśli będziesz chciał wysłać wiadomość, lub sprawdzić czy nie otrzymałeś nowych e-maili.

 

Niestety, protokół POP3 ma również znaczące wady. Utrudnione jest obsługiwanie skrzynki pocztowej z wielu komputerów. Jest to spowodowane tym, że jeśli odczytana poczta jest kasowana z serwera, to na każdym z komputerów znajdować się będzie tylko część korespondencji, a listy odczytane np. na komputerze w domu nie będą widoczne na komputerze w pracy. Jeśli natomiast zmienisz domyślne ustawienia i przeczytane wiadomości będą pozostawiane na serwerze, to szybko może dojść do przepełnienia pojemności skrzynki pocztowej.

 

Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w ten sposób, że Twoja poczta cały czas przechowywana jest na serwerze, a w Twoim komputerze przechowywane są tylko nagłówki wiadomości (część e-maila). Treść wiadomości pojawi się na Twoim komputerze dopiero po otwarciu listu. Możesz kasować i filtrować wiadomości bez ich pobierania na komputer, dzięki czemu możesz wygodnie pracować na wielu komputerach ponieważ na każdym będziesz widział taką samą zawartość skrzynki, to samo widzisz w domu, pracy czy kafejce internetowej.

 

Wadą protokołu IMAP jest natomiast konieczność utrzymywania stałego połączenia z Internetem podczas obsługi poczty co w dzisiejszych czasach nie powinno stanowić żadnych kosztów ponieważ większość ludzi posiada stałe łącze internetowe.

 

W skrócie: POP3 - e-maile trzymane na komputerze i tylko z niego możne je odczytać
IMAP - e-maile trzymane na serwerze i można je odczytać z każdego komputera

 

Konfiguracja programu pocztowego na przykładzie Thundrbirth

 

 

 

Uwaga jeszcze nie został wystawiony (zlecenie zostało złożone ) certyfikat dla serwera poczta.wpiaus.pl, należy potwierdzić wyjątek bezpieczeństwa akceptując tymczasowy certyfikat.

 

Ustawienia skrzynki e-mail
serwer poczty przychodzącej POP3/IMAP: poczta.wpiaus.pl
serwer poczty wychodzącej SMTP: poczta.wpiaus.pl
wymagaj logowania przy użyciu bezpiecznego uwierzytelniania hasła: NIE
serwer wychodzący (SMTP) wymaga uwierzytelniania: TAK, (Użyj tych samych ustawień, co mój serwer poczty przychodzącej)
Serwer przychodzący POP3(995),IMAP(993) ten serwer wymaga zaszyfrowanego połączenia SSL:TAK
Serwer wychodzący (SMTP): 587, użyj połączenia szyfrowanego następującego typu: TAK ( TLS lub STARTTLS w zależności od klienta pocztowego )

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,15 MB (+3,148) - time