Konkursu z Prawa rzymskiego

Uprzejmie informujemy Wszystkich Państwa Chętnych o I etapie (pisemnym) konkursu z Prawa rzymskiego, który odbędzie się w dniu 12.05. br. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest uprzednie uzyskanie zaliczenia ćwiczeń z Prawa rzymskiego.

 

Laureaci otrzymają oceną dobrą lub bardzo dobrą z egzaminu. 

 

I. trzeba dostrzec, że Regula est, quae rem quae est breviter enarrat (D. 50. 17. 1: Paulus libro 16 ad Plautium);
II. podstawę przygotowania do Konkursu stanowią źródła i literatura z prawa rzymskiego podana w sylabusie z tego przedmiotu (podstawowa, uzupełniająca i dodatkowa);
III. na pierwszym etapie konkursu prace pisemne podlegają weryfikacji przez pracowników Katedry; zaś na drugim etapie Konkursu oceniać będzie, przynajmniej trzyosobowa, Komisja z udziałem – między innymi – P.T. Dziekana WPiA Prof. Zbigniewa Kuniewicza i Dr hab. prof. US E. Gajdy;
IV. pytania drugiego etapu będą losowane (dwa pytania do wyboru na trzy wylosowane);
V. termin konkursu – z możliwością sprecyzowania ostatecznej daty – przypada na połowę maja br. (część pisemna) i koniec maja (część ustna);
VI. swój udział w Konkursie można zgłaszać do Pani dr hab. prof. US Ewy Gajdy podczas dyżurów w gabinecie 113 przy ul. Narutowicza; zgłoszenie udziału i nieprzystąpienie do Konkursu nie rodzi żadnych negatywnych skutków (niemniej proszę o poważne deklaracje). 

 

Wykaz przykładowej literatury na I etap Konkursu z Prawa Rzymskiego 

1) Wpływ jurysprudencji rzymskiej na klasyczne i poklasyczne prawo rzymskie, np. J. Kodrębski, Sabinianie i Prokulianie: szkoły prawa w Rzymie wczesnego cesarstwa, Łódź 1974.
2) Rzymskie prawo karne, np. K. Amielańczyk, Rzymskie prawo karne w reskryptach Cesarza Hadriana, Lublin 2006; H. Kowalski i M. Kuryłowicz (red.), Kara śmierci w starożytnym Rzymie, Lublin 1996.
3) Elementy rzymskiego prawa publicznego na przykładzie podatków republiki i pryncypatu, np. A. Pikulska – Radomska, Fiscus non erubescit. O niektórych italskich podatkach rzymskiego pryncypatu, Łódź 2013; A. Tarwacka, J. Zabłocki, Publiczne prawo rzymskie, Warszawa 2011.
4) Obyczaje a prawo rzymskie, np. A. Sokala, Meretrix i jej pozycja w prawie rzymskim, Toruń 1998; L. Winniczuk, Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2012.
5) Recepcja prawa rzymskiego, np. M. Kuryłowicz, Prawo rzymskie. Historia. Tradycja. Współczesność, Lublin 2003; H. Kupiszewski Prawo rzymskie a współczesność, Kraków 2013.
6) Ortodoksja w prawie justyniańskim, np. E. Gajda,  Justyniańskie źródła prawne i pozaprawne w papirusach i inskrypcjach VI-VII w. oraz w apokryfach według źródeł VI-XVI w., Toruń 2013.

 

Z poważaniem:
Dr hab. prof. US Ewa Gajda 

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,19 MB (+3,186) - time