Spotkanie Dziekanów Uniwersyteckich Wydziałów Prawa

Spotkanie Dziekanów Uniwersyteckich Wydziałów Prawa

 

W dniach 18-19 kwietnia 2013 roku w Szczecinie odbyło się Spotkanie Dziekanów Uniwersyteckich Wydziałów Prawa, zorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkanie miało na celu kontynuację rozmów podjętych w czasie ubiegłorocznego Zjazdu Dziekanów Uniwersyteckich Wydziałów Prawa w Świnoujściu, którego Wydział Prawa i Administracji US miał zaszczyt być gospodarzem.

Uczestnicy spotkania dyskutowali przede wszystkim nad zasadnością wprowadzenia tzw. systemu bolońskiego w zakresie studiów prawniczych (podział jednolitych prawniczych studiów magisterskich na system 3+2). Zauważono, że taki system doprowadziłby do zasilania przez absolwentów studiów prawniczych szeregu bezrobotnych, w związku ze znacznym zredukowaniem zakresu przekazywanej wiedzy wymaganej do zdobycia  zdobycia zawodu prawnika.

Uczestnicy Zjazdu przy jednym głosie sprzeciwu przyjęli, iż wprowadzenie dwustopniowego systemu studiów prawniczych nie byłoby właściwe również ze względu na studiujących młodych ludzi, którzy liczą na otrzymanie pełnego wyższego wykształcenia. Wprowadzając system boloński w szkolnictwie wyższym nie bez przyczyny zdecydowano się nie dzielić pięcioletnich studiów prawniczych na dwustopniowe, gdyż wykształcenie prawnika to długotrwały proces przekazywania zarówno wiedzy zawodowej, wykształcenia ogólnego, jak i postawy etycznej. Nie jest więc możliwe zrealizowanie tegoż procesu w czasie dwukrotnie krótszym. 

Dwustopniowy podział studiów prawniczych niejednokrotnie wydaje się szansą na poprawę sytuacji poszczególnych Wydziałów, jednak o wiele właściwszym sposobem jest wzbogacenie oferty dydaktycznej, który to sposób z powodzeniem stosują już niektóre Wydziały Prawa w Polsce, wprowadzając na przykład studia o charakterze specjalistycznym, niedające uprawnień do starania się o przyjęcie na aplikacje prawnicze, poszerzające natomiast w stopniu zadowalającym wiedzę z dziedziny prawa, potrzebną osobom pracującym w rozmaitych zawodach. Krajowe Ramy Kwalifikacji pozwalają na dowolność w kształtowaniu programów studiów, a to sprzyja stwarzaniu konkurencyjnej oferty dydaktycznej.

Stanowisko kolegium dziekańskiego zostanie opracowane i przedłożone przedstawicielom rządu mającym wpływ na kształcenie prawników w Polsce. W czasie dyskusji nie wyczerpano wszystkich podjętych tematów.

Actaiuris Punkt Pomocy Psychologicznej NKCK – Nadzór nad komornikami i czynnościami komorników oraz kontroli finansowej kancelarii komorniczych – szkolenia dla kadry sądów rejonowych

Ogłoszenia Dziekanatów

Ogłoszenia Prawo – studia stacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Prawo – studia niestacjonarne jednolite magisterskie
Ogłoszenia Administracja I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Administracja II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny I stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Ekonomiczno-prawny II stopnia – studia stacjonarne
Ogłoszenia Stacjonarne studia doktoranckie
Ogłoszenia Niestacjonarne studia doktoranckie
logo us


Rektorat US
al. Papieża Jana Pawła II 22a,
70-453 Szczecin


Wydział Prawa i Administracji
ul. Narutowicza 17A,
70-240 Szczecin
Kontakt:
tel. (091) 444 28 26
fax. (091) 444 28 46
wpia@wpiaus.pl
www.wpiaus.pl
0,000 seconds (+0,000); 3,20 MB (+3,196) - time